Școala Altfel la Grupa ,,Inimoșilor” – 2024

Programul ” Școala Altfel ” este un program national ce contribuie la dezvoltarea competenței de învățare și a abilităților socio-emoționale în rândul preșcolarilor. Scopul programului este implicarea și stimularea participării preșcolarilor la activități diverse prin care să fie puse în valoare aptitudinile, talentele și capacitățile aestora în diferite domenii.

Activitățile extrașcolare , realizate dincolo de procesul de învățare,  își au rolul și locul bine stabilit în formarea personalității copiilor. Educația unui copil nu se realizează doar  într-un cadru formal (grădinițe, școli), ci și prin activități extrașcolare și extracurriculare.

Preșcolarii grupei ,,INIMOȘILOR”, îndrumați de doamnele educatoare au participat cu entuziasm și  bucurie la toate activitățile organizate:

Luni- Medicul ne sfătuiește’’

1. Minte sănătoasă într-un corp sănătos;
  2. Mănânc sănătos – cresc frumos!

Marți: ,, Inimoșii ecologiști”

1. Parada costumelor Eco;
  2. Vizionare film educativ;

Miercuri: Teatru ,,Frumoasa și Bestia”

1. Vizionarea unei piese de teatru;
  2. Inimoșii sunt actori;

Joi: ,,Pompierii fac echipă cu Inimoșii”

1. Știu cum să actionez în caz de incendiu;
  2. Stiu să ofer primul ajutor in caz de urgență;