Școala Altfel la Grupa Mare ,,Iepurașii” 2024

Programul ,,Școala altfel” reprezintă un program binevenit şi necesar atât pentru școală cât şi pentru grădiniță. Copiii şi cadrele didactice, în contexte nonformale sunt mai deschişi, mai receptivi, mai relaxați, cu un plus de lejeritate în activităţile pe care le desfășoară. Timpul liber este folosit într -un mod eficient şi educativ.

Prin activitățile desfășurate am încercat să punem în valoare talentele, preocupările extraşcolare şi competenţele asimilate de către preșcolari în grădiniță.

Obiectivele strategice ale programului au fost creşterea încrederii în sine a copiilor, ieşirea

din rutină, organizarea unor activităti captivante, interferarea cu medii noi, exersarea unor

norme de comportare în societate.

Preșcolarii grupei ,,Iepuraşii”, au participat cu entuziasm și  bucurie la toatea ctivitățile organizate:

Luni-  ÎN CURÂND VOM FI ŞCOLARI!”

1. Vizită Școala Gimnazială ,,Ioan-Alexandru Brătescu-Voinești”;
  2. ,,Cartea- izvor de cunoaştere”

Marți: ,,IEPURAŞII PRICEPUŢI”

1. ,,Preparare salată de fructe”;
  2. ,, Limonadă/Suc de portocale”;

Miercuri: ,,Teatru ,,Frumoasa și Bestia”

1. ,,Vizionarea unei piese de teatru”;
  2. ,,Iepurasii sunt actori”;

JOI: ,,ATELIER DE CREAȚIE”

1. Ce pot face două mâini dibace? (concurs de pictură);
  2. „Iepuraşii şi pata de culoare- pictură”;

VINERI: ,,IEPURAŞII ECOLOGIŞTI”

1. ,,Carnavalul costumelor Eco”;
  2. ,,Iepuraşii protejază natura” – drumeție cu scopul de a aduna selectiv gunoaiele din jurul grădiniţei;

Grupa ,, Iepuraşilor”
Prof. Învățământ preșcolar: Cîrstea Mădălina/ Rusu Diana