„Școala Altfel” la Grupa Buburuzelor 2024

În perioada 18.03.2024-22.03.2024, am derulat programul „ȘCOALA ALTFEL”. Preșcolarii de la GRUPA MARE A, au fost implicați în activitati de educatie moral civică, activități de educatie culturală, activități de educație pentru reacții corecte în situații de urgență, activități de educatie științifică și culturală. Activitățile derulate au fost următoarele: “CU PAȘI MICI DE LA GRĂDINIȚĂ LA ȘCOALĂ”-(vizită la școala I.AL.B. Voinești), COLECȚIA MEA DE 100 DE OBIECTE( prezentarea materialelor realizate), AMINTIRI DIN GRĂDINIȚĂ(lecție demonstrativă pentru părinți ), “INVITAȚIE LA TEATRU”,,Frumoasa și Bestia”, “TĂTICUL MEU ÎMI CITEȘTE POVEȘTI”(activitate derulată cu ocazia zilei internaționale a citirii de povești), „CUM ACORDĂM PRIMUL AJUTOR?”(activitate derulată în parteneriat cu Crucea Roșie Dâmbovița și cu participarea unui părinte de la grupă, asistent medical) DE LA BOBUL DE GRAU LA….PAINE (Preparare paine). Aceste activități au urmaărit:

Formarea unei atitudini corecte a preșcolarilor față de școală
Eficientizarea modalităților de integrare a preșcolarilor în activitatea școlară
Formarea deprinderilor de a asculta opiniile celor din jur
Cunoaşterea individuală a copiilor, urmărind manifestarea lor în grădiniţă;
· Formarea unei atitudini pozitive faţă de personajele din poveşti

· Respectarea normelor de comportare în cadrul vizionării unei piese de teatru

· Cunoasterea procesului de fabricare a painii

Dezvoltarea spiritului de acordare a ajutorului pentru semeni