Școala Altfel la Grupa Curioșilor – 2024

În perioada 18.03.2024-22.03.2024, am derulat programul ȘCOALA ALTFEL-“Sã stii mai multe, să fii mai bun !”

Preșcolarii de la GRUPA CURIOȘILOR, au fost implicați în activități de educație artistico-plastică, activități de educație pentru sănătate, activități de educație culturală, activități de educație pentru reacții corecte în situații de urgență și activități de educație ecologică.

Activitățile derulate au fost următoarele:
– EDUCAȚIE ARTISTICO- PLASTICĂ:

1. „Lumea culorilor prin ochi de copil’’- Ateliere de creație: pictură/
2. „Micii artiști!” – Ateliere de creație: modelaj
– EDUCAȚIE PENTRU SĂNĂTATE: 1. ,,Micul master chef”- Joc de rol-prepararea unor sandvișuri haioase și sănătoase/ 2. „Să mâncăm sănătos!” – Convorbire cu suport ilustrativ
– EDUCAȚIE CULTURALĂ: 1. Spectacol de teatru în grădiniță ”Frumoasa și bestia”/ 2. „Personaje și povești preferate”- Prezentare de personaje și cărți preferate/ expoziție realizată de copii
– EDUCAȚIE PENTRU REACȚII CORECTE ÎN SITUAȚII DE URGENȚĂ: 1. „Cum să ne ferim de incendiu?”-Activitate de prevenire și stingere a incendiilor / exercițiu practic-aplicativ/ vizită ISU/ 2. „Focul, prieten sau dușman?”- Prezentare PowerPoint
– EDUCAȚIE ECOLOGICĂ: 1. ” „Ziua Mondială a Pământului și a Apei”- activitate practică-colectarea gunoaielor din curtea grădiniței/ 2. ”Pământul e casa mea!”- observare

Aceste activități au urmărit:
– Dezvoltarea exprimării individuale a copiilor, prin intermediul limbajului artistic.
– Adaptarea copiilor la strategia echipei; aprecierea frumosului și participarea la crearea lui.
Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de comportare civilizată în timpul vizionarii unei piese de teatru.
– Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de teatru, cultură şi artă în general.
– Dobândirea de către copii a unor cunoștințe referitoare la normele de securitate în situații de urgență.
– Promovarea în rândul copiilor a conceptelor ecologice cu privire la menținerea unui mediu curat și sănătos a spațiului din curtea grădiniței.
– Dezvoltarea comportamentului de protejare a mediului înconjurător.
– Cultivarea unor valori și atitudini pozitive față de planeta Pămănt.
– Descoperirea de către copii a consecințelor exploatării iresponsabile a resurselor naturale ale planetei.

GRUPA MIJLOCIE C- CURIOȘILOR
PROF. OPREA ANA-MARIA/ ȚOPA RUXANDRA